Newsletter

Wróć do: Blog budowlany

Gruntowa pompa ciepła czy może ekogroszek lub pellet?

02-05-2018

Instalacja na paliwa stałe

Decyzję o sposobie ogrzewania podejmuje się - jeżeli nie na stałe - to na pewno przynajmniej na wiele lat. Zmiana jednej z kluczowych instalacji w domu jest trudna i kosztowna w realizacji, więc warto starannie przemyśleć swój wybór. Sytuacja jest nieco łatwiejsza, jeżeli inwestor decyduje się na ogrzewanie paliwem stałym. W zależności od preferencji, wymiana samego pieca na ekogroszek, na piec na inny rodzaj paliwa, na przykład na pellet, jest znacznie prostsza i nie wymaga „rujnowania” całości instalacji grzewczej. Dość popularnym obecnie rozwiązaniem jest także zakup uniwersalnego pieca, przystosowanego do palenia w nim kilkoma rodzajami paliw. Takie wyjście wydaje się praktyczne ze względu na zmieniające się często ceny ekogroszku, miału, węgla czy pelletu, bo decyzja o rodzaju ogrzewania w domu, jest przecież zazwyczaj dyktowana głównie względami ekonomicznymi, choć nie tylko takimi. Wśród paliw stałych, w ostatnich latach, prym wiodą zdecydowanie pellet i ekogroszek. Cena tego drugiego na przestrzeni kilku poprzednich sezonów znacznie wzrosła, więc własciciele domów jednorodzinnych zwrócili się w stronę alternatywnych rozwiązań. Jednym z najbardziej popularnych jest właśnie pellet.

 

Czym jest pellet?

 

Do produkcji pelletu wykorzystywane są odpady drzewne: trociny, wióry, zrębki, kora i tym podobne. Produkowany jest on w postaci granulatu o różnej średnicy. Najczęściej spotykane to te o wymiarach 6 i 8 milimetrów. Najbardziej kaloryczny jest pellet z drewna liściastego, choć te zazwyczaj dostępne na rynku mają w składzie głównie drewno iglaste bądź mieszane. Spalanie pelletu nie musi odbywać się w specjalnie przeznaczonym dla niego piecu, choć takie rozwiązanie jest – rzecz jasna - optymalne. Alternatywą jest inwestycja jeszcze na etapie budowy domu w piec przystosowany do kilku rodzajów paliw (ekogroszek, drewno, pellet) i wtedy zamiana paliwa jednego na drugie nie będzie – w razie potrzeby - kłopotliwa.

 

Zalety i wady pelletu

 

 • Komfort użytkowania. Pellet zazwyczaj jest dostarczany na paletach, w workach 10 - 15 kg, co umożliwia wygodne składowanie i napełnianie zasobnika w piecu.
 • Niewielka ilość popiołu. W przypadku palenia pelletem, piec wymaga oczyszczenia najwyżej raz na kilka tygodni, a prace z tym związane nie są tak niekomfortowe, jak na przykład wtedy, gdy pali się węglem. Podczas spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu drzewnego, który może dodatkowo stanowić użyźnienie gleby w ogrodzie.

 

 • Pellet ma nieco niższą wartość kaloryczną od węgla, więc w przeliczeniu ilościowym, w całym sezonie, na pewno spala się go więcej, co przekłada się oczywiście na koszt ogrzewania.

 

Zalety i wady ekogroszku

 

 • Zaletą ekogroszku jest z pewnością jego kaloryczność. Kupując ekogroszek, spala się go w sezonie najmniej ze wszystkich paliw stałych, ale biorąc pod uwagę jego stosunkowo wysoką cenę, opłacalność porównywalna jest z pelletem.

 

 • Brud. To główna wada wymieniana często przez osoby korzystające z tego paliwa. Podczas spalania ekogroszku w kotłowni osiada pył węglowy, który wymaga systematycznego usuwania.
 • Duża ilość popiołu. Piec na ekogroszek musi być systematycznie czyszczony, a to kolejna dość uciążliwa i brudna czynność, która niestety wiąże się ze spalaniem ekogroszku. Należy się więc liczyć z tym, że kotłownia, w której pali się ekogroszkiem, będzie miejscem trudnym do utrzymania w czystości. Niektórzy inwestorzy właśnie z tego powodu wydzielają niejako to pomieszczenie z domu, planując do niego dodatkowe wejście od zewnątrz.
   

Zdjęcie paliwa stałego, ekogroszek i pellet

Fot. Paliwa stałe do instalacji grzewczej w domu.

 

Pompa ciepła

 

W dziedzinie instalacji grzewczych w domach jednorodzinnych jest ona stosunkowo nowym rozwiązaniem. Pompa ciepła to rodzaj instalacji, która ma zapewnić tanie ogrzewanie, czerpiąc energię z ziemi, wody, powietrza lub z innego miejsca kumulującego ciepło. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są pompy gruntowe, które pozyskują ciepło z ziemi i oddają je do instalacji domowej.

 

Zasada działania gruntowej pompy ciepła

 

Temperatura gruntu na pewnej głębokości pozostaje niezmienna - niezależnie od warunków panujących na powierzchni - i wynosi ona najczęściej do 15°C. Ciepło to jest odbierane przez tal zwany gruntowy wymiennik ciepła, czyli długie rury umieszczone w pionowych odwiertach lub ułożone płasko w poziomych wykopach na odpowiedniej głębokości. Pompy ciepła gruntowe znakomicie współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym w domu.

 

Gruntowa pompa ciepła składa się z trzech głównych elementów:

 • pompy ciepła,
 • gruntowego wymiennika ciepła,
 • rur transportujących ogrzane powietrze.

 

Gruntowy wymiennik ciepła jest najważniejszą częścią całej instalacji. Od jego wykonania zależy późniejsza efektywność pompy ciepła. Trzeba pamiętać, że do zainstalowania wymiennika poziomego nie jest wymagane przepisami żadne pozwolenie, w przeciwieństwie do pionowej instalacji, która wymaga prowadzenia prac geologicznych i odrębnego zezwolenia na nie.

 

Zalety i wady pompy ciepła

 

 • Ochrona środowiska. Ciepło pozyskane z gruntowych pomp ciepła jest w pełni ekologicznym produktem.
 • Trwałość rozwiązania. Pompy ciepła są w założeniach bardzo długowieczną instalacją – ich przewidywany czas pracy to około 50 lat. Aktualnie trudno zweryfikować te plany ze względu na to, że pompa ciepła w takim kształcie, w jakim znana jest dzisiaj w domach jednorodzinnych, jest stosunkowo młodym wynalazkiem. W Polsce pierwsze pompy zamontowano dopiero w 1995 roku.

 

 • Wadą jest wciąż wysoka cena instalacji pompy ciepła. Na szczęście, koszt ten - co mocno podkreślają inwestorzy - zwraca się na przestrzeni kolejnych lat w postaci darmowej energii pozyskiwanej z gruntu / wody / powietrza, która rekompensuje początkowy wydatek. Ponadto, warto pamiętać, że istnieje możliwość uzyskania z różnych źródeł znacznego dofinansowania instalacji pompy ciepła, ze względu na całkowicie ekologiczne źródło energii, z jakiego ciepło jest pozyskiwane.

 

Ekologiczne pompy ciepła

Fot. Ekologiczne pompy ciepła.

Facebook

newsletter

Newsletter

Dzięki zapisaniu się do newslettera będziesz informowany o nowościach i promocjach!


blog

Blog

Strzałka w górę