Newsletter

Wróć do: Blog budowlany

Piana PUR czy może tradycyjna wełna skalna na ocieplenie poddasza?

03-04-2018

O tym, jak ważne jest prawidłowe ocieplenie domu, nie trzeba nikogo przekonywać. To jedna z najważniejszych inwestycji w trakcie budowy. Przekonują się o tym wszyscy inwestorzy już w pierwszych sezonach użytkowania nowego budynku. Od jakości materiału, z którego jest wykonana warstwa izolacyjna, zależy nie tylko komfort użytkowania domu, ale również koszty jego ogrzewania. Najczęściej wykorzystywanym do tego celu materiałem jest wełna mineralna i poliuretan w postaci łatwo rozprężającej się piany.

 

Poddasze jest szczególnym miejscem, którego ocieplenie wymaga wyjątkowej staranności - zarówno w wyborze materiału, jak i precyzji wykonania samego ocieplenia. Ze względu na bardziej skomplikowany kształt, prace warto powierzyć profesjonalnej ekipie, która prawidłowo wykona izolację także w tych najtrudniej dostępnych miejscach, uniemożliwiając tym samym powstawanie tak zwanych mostków termicznych i utratę cennego ciepła.

 

Czym i jak ocieplić poddasze?

 

Od dawna najpopularniejszym materiałem dociepleniowym jest - dostępna w formie płyt lub mat - wełna mineralna. Od kilku lat z powodzeniem konkuruje z nią jednak nowa technologia – ocieplanie natryskowe pianą poliuretanową (piana PUR). Obydwa rozwiązania są dobre i skuteczne, pod warunkiem właściwego wykonania.

 

Jedyny parametr związany z ociepleniem poddasza wymagany aktualnie obowiązującymi przepisami, to współczynnik przenikania ciepła U. W przypadku ocieplenia dachu, powinien on wynieść poniżej 0,20 W/m2K.

Na poddaszach osiąga się go, stosując po prostu grubszą warstwę izolacji poprzez dokładanie kolejnych, układanych naprzemiennie, warstw wełny lub zastosowanie odpowiedniej warstwy poliuretanowej pianki PUR, zapewniającej właściwą izolację.

 

Ocieplenie poddasza może być realizowane w każdej chwili – to znaczy niezależnie od pór roku. Pianka ani wełna nie podlegają bowiem wahaniom temperatur, zatem pogoda dla prac dociepleniowych nie ma żadnego znaczenia.

 

Wełna mineralna

 

Pod pojęciem wełna mineralna zazwyczaj rozróżnia się dwa rodzaje produktów.

 

 • Wełna szklana – produkowana z piasku kwarcowego i szkła. Zazwyczaj występuje w postaci mat lub płyt i charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną. Wybierana często do ocieplania poddaszy, ze względu na większą łatwość układania na skomplikowanych architektonicznie powierzchniach.
 • Wełna skalna – produkowana z bazaltu, dolomitu lub wapienia, które - poddane działaniu bardzo wysokiej temperatury - przyjmują postać włókien sklejonych następnie żywicą i uformowanych do postaci płyt, mat lub luźnego granulatu.

 

Wełna skalna i szklana są obecnie nadal najpopularniejszym materiałem ociepleniowym wykorzystywanym  wewnątrz budynku. Do ocieplenia poddaszy zazwyczaj stosuje się dwuwarstwową izolację ułożoną naprzemiennie, o grubości 25 - 30 cm.

 

Zalety i wady zastosowania wełny do ocieplenia dachu

 

Właściwości wełny skalnej i szklanej są podobne. Każda z nich ma swoich zwolenników. Wełnę skalną nieco częściej wykorzystuje się do ocieplania ścian, ale obydwa rodzaje mogą być zastosowane do izolacji całego budynku.

 

Zalety wełny jako ocieplenia poddasza…

 

 • Współczynnik przewodnictwa cieplnego wełny waha się w granicach 0,024 - 0,039 W/mK, jednak rzeczywiste właściwości zaizolowanej powierzchni zależą od rodzaju wełny i sposobu wykonania ocieplenia.
 • Izolację z wełny mineralnej można zrobić samodzielnie. Dwie osoby zazwyczaj mogą wykonać około 50 m2 ocieplenia dziennie.
 • W przypadku wełny skalnej bardzo ważna jest poprawność wykonanej izolacji. Wełna nie może być położona zbyt luźno ani też nie powinna być upchnięta czy pozagniatana, ponieważ powoduje to spadek izolacyjności materiału.
 • Nadal jedną z zalet wełny są niższe koszty instalacji w porównaniu z pianą PUR, choć stopniowo różnica ta się zaciera. Należy pamiętać, że do rzeczywistego kosztu materiału trzeba doliczyć jeszcze koszt dodatkowych mocowań w przypadku wełny skalnej i szklanej oraz koszt wykonania w przypadku piany PUR (chcąc obniżyć nieco koszty, wełnę mineralną można położyć samodzielnie).
 • Wełna jest materiałem bezpiecznym dla ludzi, choć praca z nią wymaga zastosowania ubrania ochronnego ze względu na pylenie materiału (trochę mniej pyli wełna szklana).
 • Wełna jest materiałem ognioodpornym – tutaj nieco większą przewagę ma wełna skalna, która wytrzymuje temperatury rzędu 1000°C, podczas kiedy wełna szklana tylko 600 - 700°C.

 

Wady wełny jako ocieplenia poddasza…

 

 • Wełna nie przylega trwale do ocieplanej powierzchni, więc wymaga dodatkowego mocowania: gwoździ, sznurków, taśmy.
 • Największym zagrożeniem dla ocieplenia z wełny mineralnej jest wilgoć – izolacja może znacznie obniżyć swoje właściwości cieplne.

 

Jaka pianę PUR wybrać na poddasze?

 

Pianka PUR od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów, pomimo nadal wybrzmiewających krytycznych opinii, które zazwyczaj towarzyszą wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań. Ocieplenie poddasza pianką jest rozwiązaniem szybkim i skutecznym.

 

Można zastosować dwa rodzaje piany PUR:

 

 • piankę zamkniętokomórkową – stosowaną zazwyczaj do pomieszczeń przemysłowych, fabrycznych, dużych hal, która ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale powierzchnia zaizolowana w ten sposób „nie oddycha”, czyli nie jest przepuszczalna dla wilgoci;
 • piankę otwartokomórkową – używaną do izolacji w budownictwie mieszkalnym, która ma gorsze parametry izolacyjne i jest przepuszczalna dla pary wodnej, ale znacznie lepiej izoluje akustycznie, co w domach ma jednak duże znaczenie.

 

Zalety i wady zastosowania piany PUR na poddaszu

 

Zalety pianki PUR jako ocieplenia poddasza…

 

 • To bardzo praktyczne rozwiązanie. Warstwa izolacyjna zazwyczaj ma grubość około 18 cm, a minimalnej grubości ocieplenie to 15 cm. Piankę poliuretanową nakłada się natryskowo, cienką warstwą. Piana ulega rozprężeniu, zwiększając swoją objętość ponad sto razy i natychmiast zastyga.
 • Brak mostków termicznych, czyli zerowe straty ciepła. Ze względu na szczelne wypełnienie nawet najtrudniej dostępnych miejsc, w prawidłowo wykonanej izolacji nie powstają mostki termiczne.
 • Prace postępują bardzo szybko. W ciągu jednego dnia można położyć natryskowo izolację na powierzchni nawet kilkuset metrów kwadratowych.
 • Piana PUR jest materiałem lekkim, nadającym się do remontu starszych, delikatnych konstrukcji, gdzie nie można dociążać nadmiernie dachu.
 • W tego typu izolacji nie rozwija się nigdy pleśń ani grzyby.
 • Pianka poliuretanowa jest bezpieczna dla ludzi – nie emituje toksycznych substancji, jest bezwonna, nie wywołuje alergii.

 

Wady pianki PUR jako ocieplenia poddasza…

 

 • Jako główną wadę ocieplania pianką część inwestorów podaje jej wysoką cenę. Koszty położenia pianki są nadal nieco wyższe niż koszty wełny skalnej, jednak z każdym rokiem popularność ocieplenia pianą wzrasta, a cena jego wykonania się obniża.
 • Pewną niedogodnością jest również konieczność przygotowania poddasza do ocieplenia: zasłonięcie folią wszystkich okien, oczyszczenie poddasza, ewentualne osuszenie drewnianej konstrukcji dachowej oraz zamocowanie kotw, które posłużą do montażu płyt kartonowo-gipsowych.
 • Piany PUR nie można położyć samodzielnie – potrzebna jest dobra i sprawdzona ekipa.
Facebook

newsletter

Newsletter

Dzięki zapisaniu się do newslettera będziesz informowany o nowościach i promocjach!


blog

Blog

Strzałka w górę