Newsletter

Wróć do: Blog budowlany

Idealne poddasze, czyli o zaletach i montażu okien dachowych

07-09-2017

Mieszkania na poddaszu cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Nic dziwnego. Charakterystyczne skosy, do niedawna uznawane za wadę, obecnie postrzegane są jako zalety i cenione za ogrom możliwości aranżacyjnych. Aby jednak wnętrze było w pełni funkcjonalne, powinno sprostać obszernej liście kryteriów, na czele których plasuje się naświetlenie. Nikt przecież nie chciałby zamieszkać na ciemnym, ponurym poddaszu, żywcem wyjętym z bajki z dzieciństwa. Co jednak zrobić, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę promieni słonecznych? Odpowiedź jest prosta: zamontować okna dachowe.


Okna dachowe - nieograniczone możliwości


Wybierając okna dachowe, możemy obecnie korzystać z szerokiej oferty rynkowej uwzględniającej całe spectrum rozmiarów, kształtów, materiałów i kolorów. Co ważne, można je z powodzeniem wmontować w każdy rodzaj dachu, począwszy od spadzistego, o kącie nachylenia od 15 do 90º, poprzez dachy płaskie, aż po zielone. Aby jednak uzyskać komfortowe i efektowne wnętrze, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- wielkość i rozmieszczenie okien - stosuje się tu zasadę, wedle której 1m² przeszklenia naświetla 8 do 10 m² podłogi,
- strony świata - to, z której strony umieszczone jest okno wpływa na rodzaj i natężenie światła wpadającego do wnętrza oraz na nagrzewanie się pomieszczenia,
- wysokość zamontowania - najlepiej aby okno było zamontowane na wysokości umożliwiającej stojącej, dorosłej osobie patrzenie przed siebie, powinno być zatem umieszczone na wysokości 110-140 cm nad podłogą,
- długość okna - im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe.


Montaż okien dachowych


Okna dachowe osadza się bezpośrednio w dachu, między krokwiami. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności instalowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych ani modyfikacji struktury dachu. Dobrym pomysłem, choć nie jest to działanie obligatoryjne, jest wykonanie dodatkowego docieplenia, na przykład z pasów wełny owczej. Wykonuje się to po osadzeniu ościeżnicy okna, umieszczając izolację w przestrzeni między łatami, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odpowiednie zamontowanie kołnierza paroprzepuszczalnego. Fachowo zainstalowane okno ochroni nas przed stratami ciepła, nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia i gromadzeniem się w mieszkaniu wilgoci.
Chcąc zagwarantować mieszkańcom optymalne naświetlenie, trzeba też zadbać o przemyślane rozmieszczenie okien na skosach dachowych poszczególnych pomieszczeń. Jeśli mamy w planach ustawienie pod skosami mebli, biurka czy komody, dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie w tym miejscu ścianki kolankowej o wysokości od 1 do 1,3 m.


Zalety okien dachowych


Okna dachowe cenione są głównie za funkcjonalność i efektowność. Przede wszystkim, w porównaniu ze swoimi pionowo zainstalowanymi odpowiednikami, dają o wiele więcej światła naturalnego. Ponadto gwarantują łatwy i stały dostęp do dachu, co pozwala na regularne monitorowanie stanu pokrycia i orynnowania i w razie konieczności, na szybkie interwencje. Wreszcie rozwiązanie to daje możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów i panoram miast.

Facebook

newsletter

Newsletter

Dzięki zapisaniu się do newslettera będziesz informowany o nowościach i promocjach!


blog

Blog

Strzałka w górę